Oto garść porad, dzięki którym wykorzystując umiejętności miękkie szybciej wejdziesz na rynek pracy. Dziś porady skierowane do świeżaków, ale w tej serii pojawią się też wpisy dla zaawansowanych programistów, więc zachęcam do śledzenia. Kto wie, może i bardziej zaawansowani developerzy skorzystają na tym materiale!
1. Stwórz intrygujące CV… z pomocą i feedbackiem rekruterów!
Wzorów na idealne CV jest mnóstwo, problemem najczęściej jest dopasowanie ich do swoich potrzeb. Żeby uniknąć błędów przed złożeniem CV, poproś o feedback na publicznych grupach. Przede wszystkim dostaniesz wartościowy feedback i garść dobrych porad co w Twoim przypadku będzie najlepiej wdrożyć. Mogą podpowiedzieć Ci wiele rzeczy, które nawet nie przyszłyby Ci do głowy 🙂
Dodatkowo pokazujesz się w kanałach jako osoba szukająca pracy – więc dajesz znać rekruterom, że mogą brać Cię pod uwagę. Algorytmy LinkedIna kochają takie posty, więc możesz spodziewać się wielu ciekawych propozycji. Możesz zobaczyć, jak to wyglądało u mnie: Prośba o feedbak do CV na LinkedIn
2. Nie masz „znajomości”? Zadbaj o nie!
Zadbaj o swoją rozpoznawalność i kontakty branżowe! Polecam do tego LinkedIn. Są tam pracodawcy, rekruterzy, liderzy – wszyscy, którzy mogą zapamiętać Cię i w przyszłości wybrać właśnie Ciebie do swojej firmy. Ich profile będą też cennym źródłem informacji na temat danej firmy, jej organizacji oraz rekrutacji. Nieraz zdarza się, że zdradzają oni przebieg rozmowy rekrutacyjnej co pozwoli Ci być o krok przed innymi.
3. Dobre portfolio – co to w ogóle znaczy?
Portfolio dołączone do CV może Ci pomóc, o ile jest zrozumiałe. Sam kod niczego nie powie rekruterom. Dlatego warto skupić się nie tylko na kodzie, ale również na 3 podstawowych aspektach:
- Jaki problem rozwiązujesz;
- Jak korzystać z rozwiązania;
- Demo.
Szczegóły znajdziesz w poradniku budowania profesjonalnego portfolio.
4. Nie daj się zagiąć na rozmowie kwalifikacyjnej!
Wejdź w buty rekrutera i pomyśl, co chciałby usłyszeć w odpowiedzi na swoje pytanie. Przemyśl każde pytanie, zastanów dlaczego zostało zadane oraz w jaki sposób odpowiedzieć tak, aby uwypuklić swoje atuty. Zawsze korzystaj też z możliwości zadania pytania rekruterowi. O co pytać, by dodatkowo zapunktować w trakcie rozmowy? Podpowiadam w artykule O co zapytać przed zatrudnieniem się w firmie IT?
5. Nie czekaj, aż Cię zatrudnią – zrób to sam!
Wykonuj pierwsze zlecenia jako freelancer – nawet dla rodziny i znajomych. Każdy taki projekt jest cennym dodatkiem do Twojego CV. Nie muszą być to zaawansowane projekty – mogą być to proste aplikacje mobilne, webowe. Warto pokazać się w portalach dla freelancerów, to może przełożyć się na pozyskiwanie zleceń a także podbije Twoją renomę jako eksperta.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Rozbudowana i szczegółowa wersja poradnika jest na moim vlogu.
Podziel się jakie Ty masz sposoby, dzięki którym można pokazać się z jeszcze lepszej strony.