Seniorzone miejsce to gdzie Twoja firma postrzega Cię tylko jako programistę i nie masz możliwości spełnić się na takich stanowiskach jak lider zespołu, menager czy architekt. Przedstawiam Ci 5 sposobów na przyspieszenie Twojej kariery, dzięki którym sprawniej osiągniesz takie stanowiska jak lider zespołu czy architekt
1. Bądź ekspertem od niesienia pomocy
W Norwegii mówi się, że programowanie jest zbyt złożone, aby dało się być w tym temacie ekspertem. Często developerzy mają problem z komunikowaniem swoich trudności.
Jeśli widzisz u kogoś wątpliwości lub potencjalne problemy – pomóż po przyjacielsku, przede wszystkim wysłuchaj drugiej osoby, jeśli to możliwe to podpowiedź rozwiązanie. W takich sytuacjach sprawdza się pair programming – który nie tylko motywuje, ale też buduje dobre nastroje Pomyśl też, jakim skarbem będziesz dla firmy, jeśli nauczysz się dostrzegać osoby będące w potrzebie, oraz będziesz wiedział jak zapewnić im wsparcie.
2. Pielęgnuj swój wizerunek
Zadbaj, aby Twoja eksperckość była widoczna w Internecie. Dobrze opracowany profil na LinkedInie motywuje do pracy na swoimi umiejętnościami i utrzymywania wizerunku profesjonalisty, który pogłębia swoją wiedzę. Warto eksponować swój profil na portalach dla profesjonalistów takich jak LinkedIn, Goldenline.
3. Proaktywnie komunikuj swoją wygraną
Jeśli Ty i/lub Twój zespół pokonaliście kamień milowy, to podziel się tym! Zarówno wewnątrz firmy (np. na Slacku), ale i publicznie, np. pisząc post na LinkedInie. Korzyści takiego działania są duże: przyciągasz potencjalnych współpracowników i kontrahentów z zewnątrz, co na pewno doceni Twój przełożony. Z dumą afiszuj się ze swoją firmą, aby pokazać, że chcesz się z nią związać na długo i masz co do niej konkretne plany. To postawi Cię w roli potencjalnego lidera.
4. Udawaj tak długo, aż Ci się uda!
To sformułowanie jest bardzo popularne na całym świecie jako „Fake it till you make it”. Jeśli nie jesteś jeszcze w miejscu gdzie chcesz być, to staraj się pozorować to miejsce tak długo aż będzie ono prawdziwe. Przykładowo, aby to osiągnąć stopniowo bierz na siebie obowiązki przynależące do kolegów na wyższych stanowiskach. Pracuj z nimi regularnie, zapytaj, czy możesz wziąć niektóre z ich zadań na siebie. Jeśli będziesz to robić konsekwentnie, to z czasem osiągniesz stanowisko, w które dotychczas tylko się wczuwałeś.
5. Networking
Staraj się budować ciepłą relację ze swoim przełożonym. Pogawędka przy kawie od czasu do czasu może zrobić sporo dobrego dla Ciebie i Twojej kariery – budujesz relacje i zyskujesz informacje na temat firmy. Podczas takich rozmów warto podkreślić, że zależy Ci na pracy w tej firmie, wspomnij za co najbardziej cenisz pracę z przełożonym. Podziel się swoją wizją przyszłości w firmie i wspólnie zbudujcie plan na kolejne lata. Regularnie pytaj jakie aktualne cele ma Twój przełożony, oraz jak możesz pomóc mu to osiągnąć. Takie starania na pewno zostaną docenione.
A jeśli temat Cię zaciekawił i chcesz bardziej szczegółowy program działań, to zapraszam na swój kanał na YT, gdzie opisuje temat szerzej.