w ,

FajneFajne

Programisto! Musisz mieć podwyżkę w tym roku!

pensja programisty 2020

Pierwszy kwartał 2020 powoli dobiega końca. Z obserwacji rynku widać rekordowy wzrost cen produktów i usług na przestrzeni ostatniej dekady.

Na własnej skórze doświadczyłem, jak bardzo podskoczyły ceny stałych usług, z których korzystałem:

Usługa20192020
Fryzjer17 zł20 zł
Sesja u coacha150 zł170 zł
Trening z prywatnym trenerem80 zł90 zł
Księgowość (miesiąc)100 zł150 zł
Hosting (rok)132,61 zł149,00 zł
System mailingowy (miesiąc)69 zł89 zł

Już nie wspomnę cen produktów w sklepach czy opłat mieszkaniowych (w tym energii elektrycznej), które również drastycznie poszły w górę.

Jedyny odczuwalny na co dzień spadek odnotowałem w cenie paliwa. Jednak za tę obniżkę odpowiedzialna jest pandemia koronawirusa, która na świecie spowodowała zmniejszenie zapotrzebowania na ilość wykorzystywanych surowców – zarówno w zakładach pracy, jak i u zwykłych konsumentów. Z powodu zachorowań wiele hal produkcyjnych na świecie zostało zamkniętych, a ludzie mniej podróżują. Natomiast produkcja paliwa została utrzymana, więc ceną próbuje się wyrównać podaż z popytem.

Idźmy po swoje 🙂

Aby utrzymać ten sam poziom życia przy aktualnym wzroście cen usług z jakich korzystamy, musimy podwyższyć cennik własnej oferty – nie ma co zwlekać i się tego bać. Na fali zmian musimy płynąć, a nie patrzeć jak nas zalewa!

Oczywiście osobną kwestią jest podwyższenie cen wynikające ze stałego rozwoju i wykonywania coraz lepszej i bardziej odpowiedzialnej pracy, ale o tym chyba nie muszę nikogo przekonywać 🙂

Więc przesłanie na dziś – idźmy po swoje 🙂

A Ty jaką masz opinię na temat aktualnej sytuacji rynkowej? Czy w związku z jej diametralną zmianą udało Ci się zadbać o swoje sprawy finansowe?

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

MyBatis - Java persistence framework

MyBatis – lekka i wydana alternatywa dla Hibernate

Geolokalizacja

Geolokalizacja zagrożeń – zrób to w Springu! Zapowiedź webinaru