w , ,

Dobre!Dobre!

Praca dla programisty w Norwegii – jak szukać, jak znaleźć?

Szukanie pracy za granica dla programistów

Szukanie pracy za granicą stanowi wyzwanie o tyle, że nie znamy funkcjonowania zagranicznego rynku. Dlatego, aby uprościć Ci sprawę, to przedstawię Ci swoje doświadczenia, które przyspieszą znalezienie dobrej oferty pracy, jednocześnie unikając błędów początkującego.

Jak zacząć szukać pracy programisty w Norwegii?

Jeśli jesteś zupełnym nowicjuszem na norweskim rynku pracy, bardzo polecam Ci znalezienie rekrutera. Taka osoba zna realia tamtejszego rynku pracy, pomoże Ci dopasować się do standardów, które są inne niż w Polsce, oraz dopilnuje szczegółów, które prawdopodobnie nawet nie przyszłyby Ci do głowy. Dostaniesz dokładne instrukcje na temat tego, jak się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej, co wypada, a co nie, jakich pytań możesz się spodziewać i jak do nich podchodzić. Rekruter bierze prowizję za dostarczenie firmie nowego pracownika, więc zależy mu na Twoim zatrudnieniu równie mocno, jak Tobie 🙂 Tak więc na pierwszy “atak” na norweski (czy w ogóle zagraniczny) rynek pracy będzie to moim zdaniem rozsądna opcja.

Jak znaleźć rekrutera? A może sam się znajdzie?

Jak wspomniałem, rekruterzy aktywnie wspierają kandydatów do pracy, ale także szukają ich. Ja “wpadłem w sidła” rekruterki przypadkiem, kiedy na LinkedInie ogłosiłem, że szukam pracy za granicą dla znajomych. W odpowiedzi otrzymałem ofertę, ale dla mnie. Nie byłem szczególnie zainteresowany, ale nie odmówiłem. Wymienialiśmy wiadomości i mniej więcej w tym samym czasie kolega uświadomił mi, jak atrakcyjnym krajem jest Norwegia. Zainteresowałem się tematem mocniej – i tak stałem się norweskim programistą!
Tak więc to ja zostałem znaleziony przez rekruterkę i w sumie to było niechcący 😛 Jest duża szansa, że i do Ciebie się odezwie ktoś taki, jeśli dodasz na LinkedInie ogłoszenie, że szukasz pracy w Norwegii. Tu zachęcam do rozbudowywania sieci kontaktów, zwłaszcza o rekruterów, który lubią się wzajemnie rekomendować.

In-house developer? Nie w Norwegii!

Jest spora różnica pomiędzy pracą programistów w polskich i norweskich firmach. U nas zwykle dana firma ma “swojego” developera, który tworzy oprogramowanie zgodne z profilem jej działalności. W Norwegii programistów zatrudniają firmy konsultingowe wynajmujące/outsourcujące swoich specjalistów podmiotom, które akurat ich potrzebują. Dodam jeszcze, że to zjawisko to furtka dla osób nieznających norweskiego – te firmy zwykle działają globalnie, zatrudniają obcokrajowców, a ich strony internetowe są w języku angielskim.

Szukanie pracy w Norwegii – podsumowanie

Jak widzisz, to było bardziej tak, że praca w Norwegii znalazła mnie, a nie odwrotnie. Jednak poza tym musiałem rzetelnie podejść do aplikowania oraz późniejszej rekrutacji. Opisuję ją ją szczegółowo w artykule Rekrutacja na programistę w Norwegii, natomiast wersja wideo widnieje na moim kanale YT:

Rozmowa rekrutacyjna na programistę w Norwegii

Na podsumowanie – rzeczy, o które warto zadbać, pierwszy raz szukając oferty pracy w innym kraju, będąc jeszcze w Polsce (można wszystkie na raz 😀):
1. Znaleźć rekrutera, który gładko przeprowadzi kandydata przez cały proces zdobywania pracy;
2. Ogłosić się na LinkedInie i spodziewać się odzewu (firmy lub rekrutera);
3. Samemu odezwać się do firmy konsultingowej, która działa międzynarodowo;
4. (A może powinien to być punkt 1?) – Poczytać o kraju, do którego chcesz wyjechać, wstępnie zapoznać się z jego kulturą, realiami i rynkiem pracy. Im więcej wiesz, tym efektywniej ukierunkujesz swoje wysiłki!

To tyle na dziś! Czekam na Twój komentarz – jak Ci się podoba norweski system szukania pracy w porównaniu z polskim, jakie masz odczucia i własne doświadczenia w tej kwestii? Chętnie o tym pogadam! Może wypracujemy jakieś dodatkowe rady dla poszukujących pracy za granicą 🙂

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Rozmowa rekrutacyjna na programistę w Norwegii

Rekrutacja na programistę w Norwegii – jak wygląda?

NAJEFEKTYWNIEJSZA DROGA DO TWORZENIA REST API NA PRZYKŁADZIE SPRING BOOT