w ,

FajneFajne Dobre!Dobre! ŚwietnieŚwietnie SmuteczekSmuteczek

Recenzja książki Spring w akcji 5 – czemu nowe wydanie jest okrojone i dostaje złe opinie?

Spring w akcji

Spring w akcji” (org. Spring in Action) według wielu jest najlepszą książką z serii, która przedstawia najpopularniejszy framework dla Java – Spring.

Niewątpliwie potwierdzam, że Caring Walls tworzy jedne z najlepszych publikacji dla programistów, którzy chcą poznać lub pogłębić wiedzę na temat Springa. Dlatego jako entuzjasta publikacji Wallsa i autor najpopularniejszej polskiej publikacji do nauki Spring Boota – Spring Boot: LiveBook, przybliżę Ci, jak prezentuje się Spring w akcji, wydanie V.

Opinie Spring w akcji

Miałem przyjemność przeczytania w całości wydania IV, które zachwyciło mnie treścią i sposobem przedstawienia kluczowych zagadnień. W wyniku wyjścia Spring 5 wymagana była aktualizacja książki i w roku 2018 wyszło nowe wydanie, które do polski trafiło rok później.

Ponieważ książek na temat Spring przeczytałem wiele, uwzględniając w tym poprzednie publikacje tego autora, to będę mógł się podzielić porównawczą opinią na temat tej publikacji.

Co książka „Spring w akcji” ma w sobie?

Przede wszystkim rzeczą która rzuca się w oczy to objętość. Poprzednia edycja miała ponad 100 stron więcej z tego powodu lekko się zaskoczyłem. Skoro najnowsza edycja miała zawierać fantastyczne nowości jakie pojawiły się w wersji Frameworka Spring 5, to czemu w rezultacie nowa odsłona została tak uszczuplona?

Po pierwsze nowa książka zyskała nowe rozdziały obrazowo tłumaczące programowanie reaktywne z wykorzystaniem Reactor i WebFlux. Chociaż same przykład implantacji i opis dokonywanych operacji jest dość wybiórczo tłumaczony. Zatem mógłbym źle zrozumieć temat gdy nie to że wcześniej posiadałem już wiedzę z tego zakresu. W związku z tym, że WebFlux pojawił się w najnowszej odsłonie Spring, to rozdział ten był z pewnością oczekiwany przez społeczność, sam przeczytałem go w pierwszej kolejności!

Również bardzo obszernymi i dobrze opracowanymi treściami są rozdziały poświęcone Spring Cloud/mikroarchitekturze. Niewątpliwie w prosty sposób zostały przedstawione kluczowe zagadnienia API Gatway, Load Balacing, Discovery Service, Server Config itp. Godne uwagi jest to, że Autor opisuje również wykorzystywanie różnych podejść do zarządzania i utrzymania infrastruktury mikrousługowej. Dlatego dla początkujących w temacie super!

Ponadto trzecim dostrzegalnym elementem w nowym wydaniu książki jest ogromna ilość przykładów i zastosowań Spring Boot. A zatem książka zyskała szereg rozdziałów pokazujących jego możliwości. Konkludując bardzo mnie to cieszy, gdyż Spring Boot często uchodził za pogardliwą technologię, tak teraz staje się bardzo doceniany i praktykowany. Bez wątpienia nie wyobrażam tworzenia rozwiązań mikrousługowych bez jego wykorzystania.

Warto zauważyć, że Craig Walls wydał też książę dedykowana Spring Boot. Natomiast w książce Spring w akcji opisywał obie technologie równomiernie. Wydaje się, że to krok autora w kierunku utrzymania jednej publikacji opisującej Spring i Spring Boot.

W każdym razie wyleciało dużo ciekawych rozdziałów. Jednak jest to dobry krok, gdyż niektóre tematy były marginalne i rzadko praktykowane w komercyjnym podejściu.. ale tylko niektóre. Na przykład zrezygnowano z:

 • JSP – słusznie, że wyleciało 😊
 • AOP – ok.. no trzeba było z czegoś zrezygnować, żeby książka nie miała stron 1000+
 • E-maile – spoko, można nadrobić łatwo samemu
 • Cachowanie danych – niewątpliwie to mnie zdziwiło. Może faktycznie nie jest to tak popularne jak inne tematy, jednak to trudna sztuka, która z pewnością została dobrze wyjaśniona w wydaniu Spring in Action IV.

Największy ból obu edycji tej książki?

Zarówno najnowsza jak i poprzednia edycja nie mają dobrze opisanych zagadnień dotyczących Spring Security. Przede wszystkim jest temu poświęcony krótki, prosty wstęp do zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Między innymi dlatego nie ma publikacji, które dobrze obrazują zagadnienia związane ze Spring Securyty. Dlatego sam się podjąłem wyzwania tworząc zaawansowany kurs Spring Securyty.

Opinie na temat książki

Jak rynek wydanie IV okrzyknął jako fantastyczne, tak wydanie V spotka duża krytyka.. Pomijam wpadki polskiego przekładu, bo wszyscy wiemy jak to z nim jest, ale nawiąże do komentarzy z jakimi książka spotyka się w oryginale. Na Amazonie książka ma jedyne 2.6/5

Głównie z tego powodu, że brakuje nowych, dobrych przykładów. Ponadto dominują stare, nieaktualizowane fragmenty kodu.

Jakie mam osobiste zdanie na ten temat?

W związku z tym, że również jestem autorem, to rozumiem rekonstrukcje książki Spring in Action polegający na wycięciu dużej ilości rozdziałów. Jednak gruba książka jest trudna w czytaniu przez co nieraz pozostaje nieukończona. Nowe wydanie uczy podstaw niezbędnych i rzeczy. Więc z punktu widzenia osób, które teraz uczą się Spring Framework jest to świetna publikacja.

Przede wszystkim wiele ważnych rozdziałów wyleciało. A zatem developerzy, którzy chcą mieć przekrojową wiedzę na temat różnych możliwości Spring muszą przeczytać oba wydania. Nie jest to ułatwione ponieważ część rozdziałów się pokrywa a pozostałe są rozbite pomiędzy dwa wydania.

Podsumowując książka nie jest typową aktualizacja wersji poprzedniej. Wydaje się być pozycją nową, odmienną niż jeżeli nową wersją. Podczas gdy wiele klasycznych przykładów m.in. „o rycerzach” pozostaje bez zmian, bez aktualizacji w nowej edycji.

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj odpowiedź

  Jeden ping

  1. Pingback:

  Dodaj komentarz

  Spring Security - zabezpieczenie aplikacji

  Spring Security – jak skutecznie zabezpieczać aplikacje?

  java optional

  Java Optional – jakie możliwości dostarcza w Javie 11 i Spring?