w , ,

FajneFajne Dobre!Dobre! ŚwietnieŚwietnie Że co?Że co? WnerwWnerw SmuteczekSmuteczek

Hibernate #1 – czym jest?

hibernate
hibernate

Hibernate framework stanowiący jedną z najpopularniejszych implementacji Java Persistence API (JPA). Umożliwia on dokonania mapowania obiektowo-relacyjnego (ORM) – czyli odwzorowania obiektów klas na bazę danych. Najprościej mówiąc odpowiada za wygodna komunikację aplikacji z bazą danych.

Korzyści

  • Programista nie musi tworzyć struktury bazy danych dla swojej aplikacji. Może cedować to zadanie na framwork;
  • programista, nie musi wykonywać ręcznych zapytań do bazy danych;
  • znacznie przyspiesza proces tworzenia aplikacji;
  • czysty, schludny kod.

Wady

  •  ponieważ stanowi on dodatkową warstwę bazującą na JDBC to korzystanie z niego generuje opóźnienie w czasie dostępu.
  • generowanie nadmiarowych zapytań – np. znany problem „hibernate n+1”.

Korzystać czy nie?

  • Obecnie większość firm wybiera stosowanie tego frameworka, ponieważ decydującym czynnikiem jest skrócenie czasu tworzenia rozwiązań informatycznych. Dodatkowo całe rozwiązanie programistyczne jest bardziej znacznie czytelne niż korzystanie z JDBC (które wymaga wielu klas szablonowych).
  • Obecnie stosowana techniką jest korzystanie z Hibernate w miejscach gdzie tylko to jest możliwe, natomiast w przypadku gdzie ważny jest czas dostępu korzystać z JDBC.
  • Dobrą praktyką jest staranie się by korzystać tylko z jednego rozwiązania albo ORM albo JDBC. Aplikacje tworzone w ten sposób są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu.

Jak zacząć naukę Hibernate?

Aby dobrze rozpocząć pracę to na wstępie wymagana jest umiejętność swobodnego programowania obiektowego z wykorzystaniem Java 8+ oraz znajomość składni SQL.

Kiedy masz już te podstawy opanowane, to z łatwością możesz przystąpić do kursu.

Kurs Hibernate

Utworzymy pierwszą aplikacje wykorzystującą Hibernate! Cały kurs opisujący mechanikę i działanie frameworka Hibernate od podstaw znajdziesz tu.

Dalsze możliwości

Wiele frameworków dla Java w tym Spring domyślnie korzysta z Hibernate i stanowi dla niego podstawowy sposób do komunikacji z bazami danych.

Praktycznie w każdej ofercie na rynku pracy dla Java Developera znajomość ORM jest kluczową kompetencją, dlatego warto ją skutecznie przyswoić.

Na moim kanale YouTube znajdziesz też dużo materiałów wideo, w których prezentuje możliwości jakie dostarcza ten framework.

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

Spring Boot

Spring Boot #12 – integracja z REST API na przykładzie RestTemplate

hibernate

Hibernate #2 – pierwsza aplikacja