Java

Debuger nie tylko do wychwytania błędów! Jak z niego korzystać?

Debuger to narzędzie, które służy to analizy kodu źródłowego. Z jego wykorzystaniem znacznie sprawniej znajdziesz błędy. Narzędzie debuger również użyjesz w kontekście tworzenia pracy. Jego funkcjonalności umożliwią bieżący podgląd stanu obiektu.

Jak zacząć? Przykład w IntelliJ 

  • W pierwszej kolejności należy umieścić breakpoint – czyli linie kodu, w którym chcemy, aby doszło do zatrzymania programu. Robimy to poprzez kliknięcie myszką na numerze linii kodu.  
Czerwona kropka zwana breakpointem sprawi, że aplikacja zatrzyma się we wskazanym miejscu.
  • W następnym kroku uruchom aplikacje w trybie debug. Możesz wykorzystać również skrót klawiszowy Shift + F9. Aplikacja uruchomi się i zatrzyma się tam, gdzie został ustawiony breakpoint. W ten sposób można łatwo sprawdzić stan obiektów.

Oczywiście debugerów możemy ustawić dowolną liczbę

Przydatne skróty klawiszowe

  • Shift + F9 ➜ uruchomienie debugera;
  • Ctrl+ F2 ➜ zatrzymanie aplikacji działającej w trybie debugera;
  • F9 ➜ przejście do następnego breakpointa;
  • F7 ➜ sprawdzenie trybie debug kolejnej linii kodu;
  • F8 ➜ sprawdzenie trybie debug kolejnej linii kodu, jednak z pominięciem wchodzenia do metod.

Debuger do budowy funkcjonalności

Zobacz wideo prezentujące wykorzystanie debugera w akacji. W trzecim przykładzie pokazuje jak wykorzystać go do budowy nowych funkcjonalności. W materiale opowiadam również skąd wzięło się pojęcie bug w IT! Sprawdź koniecznie:

Na co uważać?

Nie powinno stawiać się nadmiernych breakpointów. Każdy dodatkowy breakpoint znacznie spowalnia uruchomienie aplikacji. Postawienie breakpointa przy sygnaturze metody wręcz paraliżuje uruchomienie aplikacji, co IntelliJ IDEA odpowiednio sygnalizuje rombem.

Tags:
Show Buttons
Hide Buttons