w

FajneFajne Dobre!Dobre! ŚwietnieŚwietnie

DevSitter – Mój Nowy Projekt Startupowy dla Efektywniejszego Feedbacku Projektów Programistycznych

Startuje projekt, który, mam nadzieję, zmieni sposób, w jaki programiści podchodzą do feedbackowania i realizowania code review projektów. Jest on jeszcze w początkowej fazie, ale już teraz budzi spore emocje, a jego nazwa to DevSitter – nazwa pochodzi od angielskiego słowa „Babysitter”, czyli „niania” 😃

Początki Idei

Zaczęło się od tendencji, którą zauważyłem w wielu grupach i społecznościach programistycznych, także swojej. Początkujący programiści często udostępniają swoje repozytorium, prosząc o opinie. Taka recenzja często pochłania dużo czasu. Autorzy projektów muszą czekać i prosić o pomoc, która nierzadko nadchodzi po kilku dniach, albo w cale 🙃. Dlatego szukałem sposobów na usprawnienie pracy – i tak narodził się pomysł DevSitter.

DevSitter – Co to Takiego?

DevSitter to narzędzie, które chcę, aby stało się najlepszym przyjacielem programisty. Dążę do stworzenia narzędzia, które dostarczy automatyczny, natychmiastowy feedback dla dostarczonego projektu. Narzędzie to ma być dostępne dla programistów na każdym poziomie zaawansowania. Toć nawet bardzo doświadczeni programiści również potrzebują opinii zwrotnej dla swoich projektów i informacji – co konkretnie można zrobić jeszcze lepiej!

Droga do Prototypu

Nie będę ukrywał – droga do stworzenia pierwszego działającego prototypu DevSitter zawierała kilka plot twistów i szerzej opowiadam o tym w swoim filmie na moim kanale YT. Początkowo myślałem o wykorzystaniu narzędzi pokroju ChatGPT do opracowania prostego MVP. Jednak wysoki koszt skanowania projektu, duże ograniczenia wynikające z dostarczonego kodu źródłowego (tym bardziej, że niektóre klasy są siedmiotysięcznikami) i brak możliwości analizy powiązań pokierowały mnie w kierunku wykorzystania narzędzi do statycznej analizy kodu.

Czym różni się DevSitter od innych narzędzi do statycznej analizy kodu?

DevSitter wykorzystuje różne narzędzia, skanuje i agreguje odpowiedzi, aby były proste, czytelne i intuicyjne dla programisty. Największą zaletą DevSittera jest brak konieczności konfiguracji czegokolwiek. W aplikacji webowej podajesz tylko link do repozytorium i otrzymujesz odpowiedź! Jest to przydatne nie tylko dla początkujących programistów, którzy nie znają i nie umieją ich wykorzystać, ale i dla doświadczonych, którzy wolą zaoszczędzić czas na konfiguracji i mieć proste narzędzie, jednocześnie uwalniając czas na inne działania.

Beta i Feedback

Uruchomienie wersji beta było kolejnym ważnym krokiem. Pierwsze wrażenia dla zamkniętej grupy odbiorców były bardzo pozytywne, co skłoniło mnie do uruchomienia publicznej bety.

Kickstarter – Nowy Rozdział

Zdecydowałem się na Kickstarter, aby zabrać DevSitter na kolejny poziom. Wyjście z bety i przejście na stabilną wersję wymaga sporego nakładu pracy i funduszy na infrastrukturę. Aby uniknąć sytuacji, w której stworzę aplikację, która finalnie nie znajdzie zainteresowania, postanowiłem uruchomić kampanię na Kickstarterze. To swoisty preorder i potwierdzenie słuszności koncepcji.

Co Przyniesie Przyszłość?

Patrząc w przyszłość, widzę DevSitter nie tylko jako narzędzie do recenzji kodu, ale jako platformę wspierającą naukę i współpracę w społeczności programistów. Poza klasycznym code review, chcemy dostarczać wskazówki i sugestie dotyczące najlepszych praktyk.

Podsumowując

Praca nad własnym rozwiązaniem zawsze dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Jako były startupowiec wiem, że czasem na fali entuzjazmu można stworzyć fantastyczne (w naszej opinii) narzędzia, z których finalnie nikt nie będzie korzystał. Wszystkie postępy będę raportował, więc do zobaczenia w kodzie! 😃

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

Zipkin – Efektywny Sposob Na Wizualizacje i Śledzenie Ruchu Między (mikro)Usługami

Java Challenges Real Interview Edition Ebook

Java Challenges: Real Interview Edition – Twój Ebook-Przewodnik po Rekrutacjach Java 2020-2023