w ,

FajneFajne Dobre!Dobre! ŚwietnieŚwietnie

Git i GitHub dla programistów Java – wprowadzenie

git i github

Git jest podstawowym narzędziem pracy programisty. Służy on do przechowywania i współdzielenia kodu źródłowego w ramach organizacji, najczęściej – zespołu programistycznego. Ponadto programiści mogą łatwo zarządzać kolejnymi wersjami kodu, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej obszerniejszy i trudno nim zawładnąć stosując klasyczne rozwiązania.

Pamiętajmy, że założeniem tego narzędzia jest przede wszystkich wersjonowanie dlatego też jest ono często wykorzystane nie tylko wśród programistów, ale też przez inne grupy zawodowe np. autorów książek.

Git podstawy

Praca z narzędziem opiera się na wykonywaniu komend w oknie konsoli. Na przykład planując wykonanie określonych działań musimy zdefiniować komendę, która zostanie zinterpretowana przez Git.

I tak możemy wykonywać miedzy innymi akcje, które:

  • utworzą nam miejsce przechowywania projektu programistycznego,
  • dodadzą zamiany,
  • połączą zamiany,
  • sprawdzą historię zmian.

Podobnie działania i rezultaty wykonania komend widzisz poniżej, pierwsze komendy dotyczą kwestii konfiguracyjnych.

Przykładowe komendy Git

GitHub co to?

GitHub to ogólnodostępna platforma w ramach, której możemy składować pliki, dokumenty lub kod źródłowy.

Wiele projektów programistycznych udostępnia publicznie swoje repozytoria na GitHub (tzw. Open Source). Później każdy programista zainteresowany dorzuceniem swojej cegiełki do projektu, może zgłosić propozycje swojej zmiany nadsyłając propozycje zmian w kodzie. Innymi słowy zlecając tak zwany Pull Request.

Git i GitHub w Java

W praktyce większość programistów korzysta z komend poprzez nakładki graficzne. Jest to zdecydowanie znacznie szybsze rozwiązanie, a dodatkowo niweluje ono ryzyko błędu podczas ręcznego wpisywania komend.

Zdecydowanie więkość programistów jako podstawowe środowisko pracy wybiera IntelliJ. IntelliJ zapewnia świetne wsparcie i obsługę wszystkiego co oferuje nam Git. Dlatego dla biegłości pracy i ułatwienia sobie życia dobrze jest znać „ficzery”, które uprzyjemnią nam pracę z kodem. A do takich między innymi należą – łatwy merg, błyskawiczny Stash, rysowanie historii zmian – czyli operacje, których wykonanie w konsoli jest bardzo siermiężne.

Git Stash
Git UnStash – przykład wykonania w IntelliJ
Git View
Zaletą korzystanie z środowiska graficznego jest przejrzysty edytor

Kurs Git i GitHub

Jeśli chcesz nabrać biegłości w posługiwaniu się Gitem i GitHubem to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Udostępniam zapis z webinaru, który od podstaw przybliży Ci zasady codziennej pracy programisty z tym narzędziem. Dlatego ten 3h materiał dedykowany jest dla osób, które chcą zostać Java Developerami lub chcą uporządkować i poszerzyć zdobytą wiedzę. Ponadto oprócz podstaw pokażę Ci kilka przydatnych hacków oraz wprowadzę w świat wykorzystywania narzędzi na produkcji. Niemniej najciekawszym elementem jest przedstawianie jego działania w połączeniu z IntelliJ. Do końca tygodnia możesz dołączyć ze specjalną zniżką – zamawiam kurs Git i GitHub.

git szkolenie

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

debugowanie - wyszukiwanie błędów w kodzie

Debugowanie – sprytne sposoby na odnajdowanie błędów w kodzie

HTTP Client w Java! Gson, OkHttp, REST Assured, Retrofit – Co wybrać?