w ,

Listopadowy ranking najpopularniejszych języków programowania na GitHubie – Java pokonana

Java ustępuje

Wiele źródeł w ostatnim czasie wskazywało na to, że Python stał drugim najpopularniejszym językiem programowania.

W listopadowym raporcie opublikowanym przez serwis GitHub Java ustąpiła miejsca Pythonowi tym samym spadając na trzecią pozycje wśród najpopularniejszych języków programowania – co przypieczętowało popularność Pythona nad Java.

W grafice wpisu raport popularności języków pochodzący z GitHub.com

Java 2013 – 2019

Java objęła drugie miejsce wśród najpopularniejszych języków programowania w roku 2013 sukcesywnie wypierając język Ruby, który obecnie odchodzi w zapomnienie. Python mimo, że jest językiem o 4 lata starszym od Java, to w ostatnim czasie zyskuje na fenomenalnej popularności.

Ranking popularności githut.info, kiedy to Java dominowała (2013 r.)

Skąd ten trend?

Język Python mimo, że już ma blisko 30 lat, to przechodzi przez ogromne zmiany. Duży wzrost popularności dla Pythona nastał po roku 2010, czyli wtedy, kiedy nowa, rewolucyjna wersja Pythona 3.0, która znacząco różni się od poprzednich jego wersji stała się powszechnie stosowana w wielu projektach komercyjnych.

Firma Oracle zajmująca się Javą postanowiła ją komercjalizować. Ten rozwój sprawy spowodował spadek zainteresowania tym językiem chociażby na rzecz Kotlina. Efektem jest utrata przyrostu projektów w Javie, ponieważ proporcje te podziela się na inne języki działające na JVM, co sprawia, że Python miał łatwiejsze wejście na miejsce drugie.

Co takiego kryje Python?

Warto przyjrzeć się temu językowi i sprawdzić co sprawia, że tak szybko zyskuje on na popularności. Poniżej video, które prezentuje ciekawostki na temat właśnie tego języka.

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

Nauka programowania na projekcie – C4P

Jak przygotować się do hackathonu? Jak działać kiedy czasu na implementacje jest za mało?