w ,

Sprawdzone Narzędzia, Boostusującą Twoj Progres w Angielskim

W trakcie naszego LiveStreama z Bartkiem (nauczycielem angielskiego w mojej Społeczności) na temat najefektywniejszych sposobów nauki języka angielskiego dla umysłów ścisłych, padła inicjatywa zrobienia listy narzędzi, które możesz wdrożyć do swojego codziennego życia lub mogą stać się Twoim nowym nawykiem. Nawet kilka minut regularnego korzystania ze wspomnianych narzędzi potrafi dostarczyć wymierne efekty. Oto:

7 narzędzi, które pomogą Ci w nauce angielskiego

1. Language Reactor
To mojeje zdecydowane numer 1! Wtyczka do przeglądarki, która pozwala oglądać filmy na YouTube i Netflixie z podwójnymi napisami. Na przykład, oglądając film w oryginalnej wersji językowej, możesz widzieć napisy zarówno po angielsku, jak i w swoim rodzimym języku. Możesz zapisywać słowa do nauki, co czyni oglądanie filmów efektywną lekcją języka.

Plan(y): Darmowa, płatna wersja premium.

2. Lingopie
Platforma streamingowa, która pozwala uczyć się języka angielskiego poprzez oglądanie seriali i filmów. Idealne dla kinomaniaków – możesz wybierać produkcje, które Cię interesują, a jednocześnie rozwijać umiejętności językowe, śledząc dialogi z interaktywnymi napisami.

Plan(y): Płatna, z darmowym okresem próbnym

3. ANKI
Narzędzie oparte na powtarzaniu w odstępach czasowych (spaced repetition). Tworzysz własne zestawy fiszek z angielskimi słówkami lub korzystasz z gotowych pakietów.
Przykład: jeśli uczysz się nowych słów związanych z technologią, ANKI uczy Cie ich, a następnie odputuje za jakiś czas – sprawdzając czy Ci sie one utrwaliły.

Plan(y): Darmowa, płatna na iOS

4. Quizlet
Aplikacja do nauki za pomocą fiszek, bardzo podobna do ANKI, ale oferująca bardziej interaktywne funkcje, takie jak quizy. Przykład: jeśli jesteś w podróży, możesz uruchomić Quizlet na telefonie i przeglądać przygotowane zestawy słówek, testując swoją pamięć w wolnym czasie i to w sposób, który jest ciekawy i bardzo angażujący.

Plan(y): Darmowa, płatna wersja premium

5. test-english.com
Sam często korzystam z tej platformy, kiedy chcę popracować nad gramatyką. Na test-english.com możesz określić swój poziom angielskiego, wybrać zestaw ćwiczeń gramatycznych do doszlifowania, a potem przejść do zadań, gdzie na bieżąco sprawdzasz poprawność swoich odpowiedzi. Najbardziej cenie je za to, że w przypadku popełnienia błedu przejrzyście wyjaśnia mi zasady, oraz demontruje jak powiniem podeść do rozwiązania danego przykładu.

Plan(y): Darmowa

6. Grammarly
Narzędzie do korekty pisemnych tekstów. Automatycznie sprawdza Twoje zdania, podkreślając błędy gramatyczne i stylistyczne. Przykład: kiedy piszesz e-maila lub esej po angielsku, Grammarly zasugeruje poprawki, aby Twoja wiadomość była bardziej profesjonalna i poprawna gramatycznie.

Plan(y): Darmowa, płatna wersja premium

7. Duolingo
Bardzo znana aplikacja do nauki języków w formie gier. Niektórzy uważają, że jest zbyt cukierkowa, jednak trzeba przyznać, że jest bardzo wciągająca, i właśnie za to znalazła się na tej liście. Wiele osób spędza tu czas na nauce, nie odczuwając dużego wysiłku, a jednocześnie nie patrząc na zegarek, ile zostało do końca lekcji. Możesz ustalać dzienne cele i uczyć się nowych słów oraz zwrotów w krótkich sesjach. Świetnie sprawdza się w podróży, w autobusie, jako alternatywa dla patrzenia w okno lub scrollowania Facebooka.

Plan(y): Darmowa, płatna wersja premium

Czy dobrze uczy uczyć się z nauczycielami IA?

Podczas naszego spotkania poruszyliśmy również temat narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, takich jak wirtualni tutorzy. Chociaż AI może być pomocne w wyjaśnianiu zasad gramatyki i udzielaniu szybkich odpowiedzi, to rozmówki z wirtualnym nauczycielem często okazują się monotonne i mało angażujące. Immersja w języku angielskim, czyli zanurzenie się w autentycznym języku i codziennych interakcjach, jest kluczowym elementem efektywnej nauki. Niestety, na chwilę obecną wirtualni tutorzy nie są w stanie zapewnić tego poziomu zaangażowania i kontaktu z żywym językiem. Z tego powodu zdecydowaliśmy, że nie uwzględnimy żadnego wirtualnego tutora na naszej liście narzędzi.

Startuje cykl szkoleń z angielskiego dla specjalistów technicznych

Dlatego, jeśli chcesz uczestniczyć w zajęciach z języka angielskiego, które oferują pełną immersję, swobodę wypowiedzi i pracę w kameralnej, 8-osobowej grupie dedykowanej osobom technicznym, serdecznie zapraszam na zajęcia z Bartoszem!

Zajęcia odbywają się w blokach po dwie godziny, co daje sporo czasu, aby zarówno przećwiczyć konkretne zagadnienia, jak i swobodnie porozmawiać na luźne tematy w przyjaznej atmosferze. Każdego tygodnia otwierają się nowe bloki, do których możesz dołączyć, a jeśli zdarzy Ci się opuścić któryś z nich, nie martw się – zajęcia są zaprojektowane tematycznie, dzięki czemu łatwo nadrobić zaległości, bo każdy blok funkcjonuje niezależnie od poprzedniego. Co więcej, praca w małej grupie nie tylko sprzyja regularnemu zaangażowaniu i postępom, ale także umożliwia czerpanie wiedzy z różnorodnych akcentów i doświadczeń innych uczestników. Twój rozwój będzie miał odzwierciedlenie w interakcjach z innymi, co pozwoli Ci śledzić swój postęp bez stresu, a dodatkowo stworzy przestrzeń do komfortowej nauki.

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

Publiczna Beta devSitter’a – Szybkie i Łatwe w Użyciu Narzędzie do Kompleksowej Analizy Kodu

Wirtualne Wątki w Spring Boot – Nowa Era Współbieżności