w ,

To już koniec Chrome Apps – sprawdź do kiedy wsparcie.

koniec google chrome

Google ogłosił termin zakończenia wsparcia dla aplikacji Chrome – a więc mamy koniec Chrome Apps! Podobnie jak Google Wawe i Google+ trafi na niechlubny cmentarz produktów.
Dlatego zakończeniem dla mnie było, że tak popularna i rozpoznawalna platforma kończy swój żywot. Mimo cały czas dużego rynku, to jednak Google zdecydował się na wycofanie tego produktu.

Czemu Chrome Apps zostaje wycofany?

Nie podano bezpośredniej przyczyny wycofania się z rynku Google Chrome. Ponadto na blogu chromium widnieje tylko krótka notka, że Google zaczyna inwestować w wsparcie innych narzędzi. Innymi słowy można wnioskować, że Chrome Apps nie sprostał oczekiwaniom biznesowym jakie mu założono i stopniowo jest wypierany przez inne rozwiązania np. PWA.
Przede wszystkim we wpisie można zauważyć, że Anthony Laforge, Technical Director, Chrome Platform Team publicznie podziękował developerom i społeczności za wsparcie, oraz szereg rozwiązań, które przez ten czas udało się zrealizować.

Jak wygląda wsparcie dla Chrome Apps?

Google Chrom Apps zostaje powoli wycofywany z rynku, ze wszystkich platform. Harmonogram zakończenia obsługi dla aplikacji Gogole Chrome wygląda następująco:

  • Marzec 2020: Chrome Web Store przestanie akceptować nowe aplikacje Chrome. Programiści będą mogli aktualizować istniejące aplikacje Chrome do czerwca 2022 r.
  • Czerwiec 2020: zakończenie obsługi aplikacji Chrome w systemach Windows, Mac i Linux. Klienci korzystający z Chrome Enterprise i Chrome Education Upgrade będą mieli dostęp do zasad rozszerzających wsparcie do grudnia 2020 roku.
  • Grudzień 2020: Zakończenie obsługi aplikacji Chrome w systemach Windows, Mac i Linux.
  • Czerwiec 2021: Zakończenie obsługi interfejsów API NaCl, PNaCl i PPAPI.
  • Czerwiec 2021: koniec wsparcia dla aplikacji Chrome w systemie operacyjnym Chrome. Klienci, którzy korzystają z Chrome Enterprise i Chrome Education Upgrade, będą mieli dostęp do czerwca 2022 roku.
  • Czerwiec 2022: koniec wsparcia dla aplikacji Chrome w systemie operacyjnym Chrome dla wszystkich klientów.

Koniec Chrome Apps – podsumowanie

Sam często korzystałem z kilku aplikacji, które były w Chrome Apps za czasów kiedy to była moja dominująca przeglądarka. Między innymi były to printscreener, adblock, klient http – bumerang i wiele innych przydatnych narzędzi 🙂
Jednak jestem przekonany, że Google niedługo uraczy nas nowym, ciekawym produktem, który powstanie z zgliszczy Chroma.
Zobaczymy czym Google Nas niedługo zaskoczy 🙂

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

java optional

Java Optional – jakie możliwości dostarcza w Javie 11 i Spring?

Obsługa wyjątków w REST API

Obsługa wyjątków w REST API – jak zrobić to elegancko w Spring Boot?