w , ,

FajneFajne

8 powodów, dla których warto uczyć się Spring Framework!

czy warto uczyć się springa
czy warto uczyć się springa

Powodów do nauki nie trzeba podawać, ale żeby wybrać właśnie Spring Framework przedstawiam Ci 8 argumentów czemu właśnie naukę z nim powinieneś wybrać.

 1. Łatwy do nauki

Ideą twórców Spring było stworzenie rozwiązania, które będzie łatwe w przyswojeniu. W kontekście tego tematu powstało Urban Legend – aby nauczyć Spring wystarczy posadzić studenta informatyki przy Senior Developerze na tydzień, aby student nauczył się sprawnie poruszać i korzystać z jego funkcjonalności. Jako trener programowania i nauczyciel akademicki potwierdzam!

 1. Z myślą o testowaniu

Częstą zmorą wielu frameworków jest testowanie aplikacji, która w jego ramach została napisana. Problem również stanowią testy integracyjne np. sprawdzające współprace aplikacji z bazami danych. Spring dostarcza możliwość łatwego wykonywania testów jednostkowych, integracyjnych w ramach, których można podnieść jego kontekst.

Możliwość ta jest na tyle użyteczna, że jest nierzadko praktykowana w procesie developmentu, aby tworzyć aplikacje nie uruchamiając serwera.

 1. Modułowość

W Spring jest dużo gotowych modułów do różnych integracji, np. do

 • pracy w architekturze mikroserwisów,
 • do pracy z danymi,
 • do pracy z chmurami,
 • czy też wdrożenia aplikacji.

Dzięki temu można dowolnie cotumizować aplikacje i dobrać do niej wybrane narzędzia tworząc „aplikacje szytą na miarę”.

 1. Czytelny kod

Spring powstał jako proste narzędzie do tworzenia skomplikowanych rzeczy. Spring wymusza na programiście trzymania się konwencji przez co powstały kod jest bardzo zwięzły i czytelny. Aplikacje tworzenie z wykorzystaniem Spring są zatem łatwe do zrozumienia nawet kiedy ich obszerność jest duża. Dodatkowym plusem jest łatwość review’owania 😉

 1. Łatwy do wdrożenia

Plik wykonywalny aplikacji jest pakowany do jar lub war. Wdrożenie aplikacji nie wymaga obszernego serwera aplikacyjnego, lecz lekkiego kontenera aplikacji. Przez co programista nie musi męczyć się ze postawieniem serwera i żmudna jego konfiguracją – wystarczy szybkie uruchomienie aplikacji na kontenerze aplikacji.

 1. Spring Boot

Jeszcze prościej! Wydawało by się, że Spring jest rozwiązaniem bardzo prostym, ale ktoś pokusił się o jego uproszczenie. Spring Boot jest uproszczoną wersją Spring. Zawiera on w sobie dodatkowo kontener aplikacyjny i zbiór konfiguracji. Programista może skupić się na pisaniu samej logiki, a Spring Boot zrobi resztę. Kilka linijek kodu i aplikacje można uruchomić produkcyjnie – tzw production ready.

 1. Uniwersalna kompetencja

Znając Spring możesz napisać niemalże każdą aplikacje – desktopową, mobilną, webową. Spring świetnie integruje się z innymi narzędziami, serwisami. Z wiedzą na temat Spring można bardzo łatwo zbudować wymarzoną aplikacje. A znając mechanizmy Springa przejście na inne technologie nie stanowi wyzwania.

 1. Najpopularniejszy framework

Aktualnie Spring jest najpopularniejszym framworkiem do Java. Ponieważ wiele firm bardzo ceni sobie jego możliwości i zalety (między innymi opisane w 7 powyższych punktach) toteż wiele firm decyduje się na niego wykorzystanie, a sami deweloperzy znający go są pożądani na rynku pracy.

Dlatego nie zwlekaj, zacznij naukę Spring ze mną już teraz! 🙂

 

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

spring pytania

Spring – pytania od uczestników

Flywaydb

Flyway – system kontroli wersji dla baz danych