Debuger to narzędzie, które służy to analizy kodu źródłowego. Z jego wykorzystaniem znacznie sprawniej znajdziesz błędy. Narzędzie debuger również użyjesz w kontekście tworzenia projektu. Jego funkcjonalności umożliwią bieżący podgląd stanu obiektu.
Jak zacząć? Przykład w IntelliJ
- W pierwszej kolejności należy umieścić breakpoint – czyli linie kodu, w którym chcemy, aby doszło do zatrzymania programu. Robimy to poprzez kliknięcie myszką na numerze linii kodu.
- W następnym kroku uruchom aplikacje w trybie debug. Możesz wykorzystać również skrót klawiszowy Shift + F9. Aplikacja uruchomi się i zatrzyma się tam, gdzie został ustawiony breakpoint. W ten sposób można łatwo sprawdzić stan obiektów.
Oczywiście debugerów możemy ustawić dowolną liczbę
Przydatne skróty klawiszowe
- Shift + F9 ➜ uruchomienie debugera;
- Ctrl+ F2 ➜ zatrzymanie aplikacji działającej w trybie debugera;
- F9 ➜ przejście do następnego breakpointa;
- F7 ➜ sprawdzenie trybie debug kolejnej linii kodu;
- F8 ➜ sprawdzenie trybie debug kolejnej linii kodu, jednak z pominięciem wchodzenia do metod.
Debuger do budowy funkcjonalności
Zobacz wideo prezentujące wykorzystanie debugera w akacji. W trzecim przykładzie pokazuje jak wykorzystać go do budowy nowych funkcjonalności. W materiale opowiadam również skąd wzięło się pojęcie bug w IT! Sprawdź koniecznie:
Na co uważać?
Nie powinno stawiać się nadmiernych breakpointów. Każdy dodatkowy breakpoint znacznie spowalnia uruchomienie aplikacji. Postawienie breakpointa przy sygnaturze metody wręcz paraliżuje uruchomienie aplikacji, co IntelliJ IDEA odpowiednio sygnalizuje rombem.