w , ,

FajneFajne

Micronaut – framework dedykowany dla mikroserwisów

Micronaut

Kolejny Framework

Architektura mikroserwisów – jej możliwości i ekspansja pokazują jak istotne znaczenie ma projektowanie małych serwisów z pojedynczą odpowiedzialnością.

Na jej potrzeby powstały takie rozwiązania jak Dropwizard, Spring Boot, a od blisko roku do dyspozycji mamy nowy framework – Micornat.

Czym jest Micronaut?

Micronaut to framework oparty na JVM – można pisać w nim wykorzystując języki takie jak Java, Groovy, Kotlin. Jego kluczowym założeniem jest dostarczenie programiście narzędzia do budowania modułowych, łatwych do testowania aplikacji będących mikousługami. Micronaut został zaprojektowany tak, aby działał zarówno jako klient, jak i platforma serwerowa w środowisku mikrousług.

Tworzenie interfejsów API w nim jest bardzo proste i przyjemne.  Sam framework minimalizuje zużycie pamięci i zasobów środowiska wykonawczego. Pod względem optymalizacji pokonuje Spring Boot. To sprawa, że Micronaut może znaleźć swoje zastosowanie dodatkowo w IoT – Arduino, czy Raspberry Pi.

Czy można mu zaufać?

Ciekawostką jest to, za Micornautem stoi ten sam zespół, który odpowiedzialny jest za Grails framework, więc można uznać, że w kwestii osiągnieć się nie zawiedziemy.  Natomiast modułowość i brak zewnętrznych zależności Micronaut’a oznacza, że programiści Grails mogą korzystać z wielu kluczowych funkcji Micronaut w swoich istniejących aplikacjach.

Wydajność i możliwości

Micronaut bazuje on na serwerze Netty natomiast domyślnym systemem budowania jest Gradle. Samo uruchomienie projektu zajmuje około 3 sekundy. Dostępne są również gotowe funkcjonalności, takie jak wykrywanie usług, load balancing, Hystrix, DI/IoC, klient HTTP i podobne. Natomiast możliwości Netty sprawiają, że obsługiwane jest również programowanie asynchroniczne i strumienie reaktywne.

Zobacz, jak wygląda on w praktyce!

W trakcie nagrania pokazuje, jak stworzyć przykładową aplikacje z interfejsem REST, oraz narzędzie do eksportowania danych do Excel’a przy wykorzystaniu Micronaut.

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

java13

Java 13 – wideo prezentacja wszystkich jej możliwości

Spring Boot » 2.2.0.RELEASE – Zobacz jakie zmiany wnosi