Spring Boot jest to rozwiązanie convention-over-configuration bazujące na Springu. Główne korzyści jakie dostarcza nam ten framework to:
- Łatwość uruchomienia – paczka projektu posiada wbudowany serwer i inne niezbędne komponenty, które są potrzebne do uruchomienia aplikacji.
- Automatyczna konfiguracja – do uruchomienia zasadniczej aplikacji nie jest wymagana żadna dodatkowa konfiguracja. Dodanie własnej jest opcjonalna dla osiągnięcia innych/nowych korzyści.
- Szybkość – tworzenie aplikacji z wykorzystaniem Spring Boot jest uproszczone co przekłada się szybszy i łatwiejszy proces developmentu.
Jak stworzyć aplikacje w Spring Boot?
Istnieje gotowe narzędzie, które pozwala na generowanie projektu, jest nim Spring Initializr:
Zasadnie pola jakie można wypełnić:
- Group – nazwa pakietu (widoczna w drzewie plików projektu).
- Artefact – nazwa skompilowanego projektu.
- Dependencies – zależności/zewnętrzne biblioteki rozszerzające możliwości projektu.
Hello Word w Spring Boot
Do stworzenie pierwszej aplikacji „Hello World” wystarczy skorzystać z generatora. Jedyną rzeczą, którą należy uwzględnić to dodanie zależność Web w sekcji Dependencies.
Biblioteka ta umożliwia budowanie aplikacji internetowych. Po wykonaniu tego kroku wystarczy go rozpakować i uruchomić w środowisku programistycznym np. IntelliJ IDEA.
Dobrą praktyka tuż po zaimportowaniu projektu jest jego przebudowanie (operacja clean&build).
Po otworzeniu projektu dostępna jest klasa uruchomieniowa. Klikając na niej PPM i wybraniu run uruchomi się pusta aplikacja.
Warto przyjrzeć się strukturze kodu klasy uruchomieniowej:
// wykorzystywane zaleznosci import org.springframework.boot.SpringApplication; import org.springframework.boot.autoconfigure.SpringBootApplication; // adnotacja wskazujaca, ze jest to aplikacja Spring Boot @SpringBootApplication public class HelloApplication { public static void main(String[] args) { // uruchomienie aplikacji SpringApplication.run(HelloApplication.class, args); } }
Czas napisać własna klasę wyświetlająca napis Hello World!
W tym celu utwórz nową klasę wzorując się na tym fragmencie kodu:
package pl.bykowski.hello; import org.springframework.web.bind.annotation.RequestMapping; import org.springframework.web.bind.annotation.RestController; // rodzaj beana (typu klasy zarządzanej przez Spring) @RestController public class HelloWorld { // nazwa klasy // wskazanie pod jakim adresem dostepna jest metoda @RequestMapping("/hello") // sygnatura metody public String hello() { // zwracana wartosc przez przeglądarke return "Hello World! :)"; } }
W kodzie zostały wykorzystane dwie kluczowe adnotacje:
- @RestController – wskazujący na to, że zarządzanym beanem jest kontroler (więcej wyjaśnień w kolejnej części kursu).
- @RequestMapping – wskazuje pod jakim adresem dostępna jest metoda.
Aplikacja zostanie uruchomiana lokalnie. Domyślnie uruchamia się pod adresem:
http://localhost:8080/
Parametr przekazany w adnotacji metody webowej to /hello, dlatego też wywołanie jej powinno wystąpić z localhost:8080/hello
Pod standardowym uruchomieniu aplikacji, widzimy rezultat w przeglądarce:
Dalsze kroki
W kolejnej części dowiesz się więcej na temat zarządzania beanami oraz adnotacjach stosowanych w Spring Boot.
Cały kurs opisujący mechanikę i działanie Spring Boot od podstaw znajdziesz tutaj: Kurs Spring Boot
Szkolenie Spring Boot
Zapraszam Cię na mój kanał gdzie regularnie tworzę materiały dotyczące tego frameworka. Cześć z nich jest od podstaw, istnieje też sporo dla zaawansowanych programistów. Zachęcam Cię do przejrzenia mojego kanału YouTube:
Natomiast nowe i profesjonalne materiały do nauki Spring Boota dostępne są na akademiaspring.pl