Na ostatnim winiarze zdradziłem kilka rzeczy, które pomogły rozwinąć mi się jako programista. Na winiarze było blisko 200 programistów a reakcji na FB i tylu wiadomości prywatnych z miłymi słowami nie dostałem jeszcze nigdy, choć przyznam, że jestem trochę zaskoczony, bo bardzo wiele osób napisało, że po wykładzie poczuli się zmotywowani do działania i mają mnóstwo pomysłów w głowie. Na liczbę prośby widzów spisałem wszystkie postulaty i stworzyłem z tego artykuł „5 rzeczy, które pomogły mi rozwinąć się jako Programista”.
1. Czytaj, ale selekcjonuj!
Na rynku jest dużo materiałów. Jednak warto poddać selekcji tego czego się uczymy. Do wyboru materiałów należy podchodzić bardzo selektywnie. Inaczej wtopimy dużo czasu na naukę czegoś co może być Nam nieprzydatne czy też źle przekazane.
Zawsze warto przed przystąpieniem do nauki kolejnych rzeczy powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe i pomocnicze pytania, które zaowocują zaoszczędzeniem czasu. Przykładowa fiszka jest poniżej:
Więcej informacji jak z niej korzystać jest na jednym z moich 1-minutowych materiałów video:
2. Idź krokami osób, które odnoszą sukcesy
Znajdź w swoim otoczeniu osobę, która imponuje Cię osiągnięciami, wiedzą, czy stylem życia. Jeśli chcesz jej dorównać to zobacz, jak wyglądała jej praca i co udało się Twojemu idolowi osiągnąć. Prawdopodobnie ta osoba, była kiedyś w miejscu takim jak Ty.
Może być to osoba, której nie znasz, ale często widujesz na konferencjach, czytasz jej publikacje, lub widujesz go w materiałach YT.
Sama możliwość śledzenia takich osób daje siłę do działania. Praca innych zaraża, sprawa, że nie drepczemy w miejscu, lecz idziemy razem z tą osobą do przodu 💪.
Osobiście mam wiele osób, które śledzę i chce im dorównać. Sama możliwość obserwowania innych osób na GitHubie dostarcza mi mnóstwo wiedzy i pomysłów na własny rozwój.
Znalezienie ciepłej osoby, którą możemy śledzić i podziwiać daje ogromnego kopa do działania! Przy wyborze takiej osoby zawsze wybieraj pasjonata 😉.
3. Ucz się z innymi
Praca w zespole a nawet w duecie daje znacznie większe rezultaty niż praca samemu. To kolejny boost do działania, poza tym wymiana doświadczeń jest bezcenna.
Pamiętaj, że idąc do pracy nie będziesz pracować samemu. Firmy IT kładą duży nacisk na pracę zespołową. Dlatego też pracy w zespole warto uczyć się już od początku.
Zdaje sobie sprawę, że często praca z innymi ludźmi bywa czasem frustrująca, bo wymaga to tłumaczenia wielu rzeczy, spotkań, planowania, podziału zadań. Ale to jest inwestycja! Dzisiejszy programista to nie tylko osoba, która potrafi programować, ale też świetnie odnajduje się w środowisku pracy zespołowej.
Dlatego polecam Ci już znalezienie kumpla/kumpeli a najlepiej zespołu do wspólnej nauki i projektów.
Jeśli szukasz przyjaciół do tych rzeczy, to polecam Ci grupę, którą mam przyjemność prowadzić – aktywnych i zmotywowanych ludzi:
https://www.facebook.com/groups/byczazagroda/
4. Miej oko na to co dzieje się w Twojej okolicy
Śledź konferencje, warsztaty jakie są w Twojej okolicy. Dużo z nich jest bezpłatna np. JUG lub grupa .NET. To kolejne miejsce, gdzie możesz znaleźć mentora lub przyjaciół do wspólnego programowania.
Sam często korzystam ze strony https://crossweb.pl, która w jednym miejscu publikuje eventy dla programistów w okolicy – wybierasz tylko miasto, technologie i opcje płatne/bezpłatne!
Każda forma do networku, rozmów, dyskusji w przyszłości owocuje – znajomościami, poleceniami i kontraktami 😉
5. Demonstracja
Jeśli Twoja nauka programowania polega na czytaniu i realizacji przykładu to świetnie! Ale warto włączyć w to jeszcze jeden aspekt – oglądanie innych jak tworzą kod. Z tego można wyciągnąć wiele ciekawych rzeczy, których nie nauczymy się z książek, czy też tworząc kod samemu.
U mnie w pracy modny był pair programing – gdzie wspólnie z kolegą siadaliśmy wspólnie pisaliśmy kod. Ilość wiedzy jaką sobie przekazaliśmy była nieporównywalna, ponieważ uczyliśmy się od siebie typowych sztuczek, obejść i sposobów tworzenia oprogramowania. Był to nie tylko skróty klawiszowe, ale też ciekawe narzędzia ułatwiające które ułatwiają pracę i zwiększają wydajność przy zmniejszeniu ryzyka błędów. Awesome!
Chociaż niełatwo mieć możliwość patrzenia kogoś jak koduje, bo ręce drżą i ciężko się myśli jak ktoś patrzy zza pleców – i sam coś o tym wiem, bo publikuje i LiveCodinguje na na moim kanale YouTube właśnie takie materiały 😉
Co ja z tym robie?
W swoich szkoleniach zawsze przekazuje praktyczną wiedzę, ale oprócz tego cenne wskazówki, porady jak uczyć się programowania, aby była ona najbardziej efektywna. Pozwala to moim kursantom znacznie ułatwić i skrócić drogę do osiągnięcia celu.
To podejście widocznie przekłada się na efekty i satysfakcje kursantów, dzięki nim cieszę, się, że moje zaangażowanie jest uznawane 🙂
Super wyjasnione, dzieki!
Super wiedza, którą potrafi świetnie przekazać! Brawo!
Świetne umiejętności dydaktyczne. Pomocny, wspiera przy rozwiązywaniu problemów. Oby jak najwiecej takich trenerów.
Czas na zajęciach szybko mijał. Prowadzący dostosowywał zadania do poziomu osób na bieżąco. Bardzo wartościowe zajęcia
Kontakt, przygotowanie i umiejętność przekazywania wiedzy