w ,

Dobra prezentacja podnosi ocenę produktu – zawalcz o nią 🥋

Nie po to poszedłem na informatykę, aby teraz pracować z ludźmi

Czasy 2.0 – programista rozmawia już nie tylko z komputerem, ale coraz częściej innymi osobami. Początkowo niegroźnie wymuszała to na nas praca w zespole, Scrum. I tak się zaczęło. Programista musi wystąpić na demo produktu, konferencji lub konkursie.

Po jednym z hachathonów rozmawiałem z zespołem, który stanął na podium. Mój współrozmówca Marcin wskazał, że kluczowym elementem, który przybliżył go do wygania jest dobór zespołu i umiejętność prezentacji. Sam jako zwycięzca i laureat wielu konkurów programistycznych mam taką samą percepcje. Jakiś czas temu pisałem na blogu artykuł, który jak widać pokrywa się z tym co mówi Marcin. Tu możesz przeczytać wspomniany artykuł na temat przygotowania się do konkursów.
Poniżej relacja z konkursu oraz wywiad z Marcinem.

Produkt sam się nie obroni

Niestety wielu z nas tworzy genialne rozwiązania, ale nie potrafi ich sprzedać. W 2k19 nie liczy się stworzenia świetnego produktu, lecz jego sprzedaż. A przykładu nie trzeba daleko szukać 🍎.

Dobry produkt sam się nie obroni. Dlatego musimy mu w tym pomóc 😊 Jako certyfikowany absolwent międzynarodowej szkoły mówców Toastmasters przygotowałem dla Ciebie 10 wskazówek, które sprawią, że Twoja prezentacja stanie się bardziej porywająca i atrakcyjna.

10 praktycznych porad by dobrze wypaść na scenie

  1. Wystąpienie == stres == nadmierna potliwość/problemy żołądkowe. Jeśli jesteś w tych 99,9% osób, dla których wejście na scenę wiążę się z panicznym stresem, to pamiętaj, aby ubrać się cienko. Odpuść sweter, marynarkę, żakiet. Nie ma potrzeby potęgować nadmiernej potliwości. Przed prezentacją ogranicz spożywanie jedzenia, a przede wszystkim napojów gazowanych.  
  2. Stój przodem do publiczności. Unikaj mównicy, chowania się za laptopem, innymi osobami. Pokaż siebie!
  3. Nie czytaj prezentacji. Nawet się na nią nie patrz! Kątem oka upewnij się tylko, że jesteś na właściwym slajdzie. Ty dobrze wiesz, co jest na prezentacji w końcu dużo czasu zajęło Ci jej przygotowanie 😊
  4. Slajdy prezentacji mają być tylko wzmocnieniem Twojego przekazu, a nie Twoim głównym przekazem. Nie opowiadaj co jest na slajdach, ponieważ ludzie dobrze widzą co jest na slajdach.
  5. Dostosuj język do publiczności. Jeśli jesteś programistą, a Twoimi obiorcami/jury są osoby z „biznesu”/nietechniczne, to oszczędź im fachowego słownictwa. Wrażenia tym nie wywrzesz, prędzej nazbierasz minusów za brak taktu.
  6. Masz ograniczony czas na scenie – przekaż tylko te rzeczy, które są interesujące z punktu widzenia osób, które Cię oglądają. Jeśli bierzesz udział w konkursie, to zapoznaj się z aspektami jakie są oceniane i według tych elementów planuj swoje wystąpienie. Wyklucz wszystkie niepotrzebne rzeczy.
    Widziałem świetną aplikacje. Zespół prezentujący zaczął opowiadać o technologiach i algorytmach, które wykorzystali w projekcie. Może developera to zainteresuje, ale pozostałe 80% nietechnicznej widowni i wszystkich członków Jury już nie!
  7. Pierwsze wystąpienia? Stres? Warto mieć ściągę – jednak nie całego wystąpienia, lecz w punktach spisane główne punkty Twojego programu. Wydrukuj je w czcionce o rozmiarze co najmniej 20 punktów – to ułatwi ich czytanie kątem oka, kiedy trzymasz kartkę w ręku! 😊
  8. Kontakt z publicznością – dbaj o to, aby utrzymać kontakt z publicznością. Przerzucaj wzrok po sali, kiedy przemawiasz. Postaraj się znaleźć osobę, która się w Ciebie wsłuchuje, patrzenie na nią przynosi otuchę na scenie.
  9. Statystyki są nudne. Ogranicz je do minimum. A jeśli musisz podać jakieś wartości liczbowe to używaj skali/porównań. Np. zamiast:
    10% programistów biegle posługuje się trzema językami programowania
    użyj:
    Co dziesiąty z nas biegle pisze w 3 językach programowania.
    Wtedy to co mówisz staje się bliższe słuchaczowi i łatwiejsze w przyswojeniu.
  10. Moje ulubione – zamień mowę na historię. Historia powinna mieć bohatera, z którym słuchacz się utożsami. Znacznie przyjemniej słuchać jest historii niż plątaniny trudnych w przyswojeniu niepowiązanych zdań. Historia scala całą prezentację, przez jest ona łatwiejsza w przyswojeniu oraz zapamiętaniu!  

Podsumowanie

Z jednej prezentacji powstają trzy mowy:

  • Ta, która została przez Ciebie przygotowana
  • Tą, którą finalnie udało Ci się przekazać
  • Tą którą słuchacze odebrali

Trzeba liczyć się z tym, że na scenie lub do kamery mówimy coś zupełnie innego niż zazwyczaj planujemy 😅.
Pamiętaj, że nic z tych porad o ile nie mamy praktyki. Trzeba uczyć się, ćwiczyć, próbować, spędzać czas na scenie.

Zrealizowałem już tysiace godzin w wystąpieniach publicznych, jednak błędy zdarzaj się nadal. Mimo, że staramy się trzymać listy dobrych praktyk, to na scenie okazuje się, że nawet proste zdania są niewyobrażanie trudne do przekazania 😉

Ale po wszystkim… satysfakcja niewyobrażalna, dlatego warto to robić! 😊

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

Jak przygotować się do hackathonu? Jak działać kiedy czasu na implementacje jest za mało?

Black Friday | kurs CI/CD -40% | kurs Thymeleaf -40% | Kurs Spring Boot 2 -81%!