w , ,

FajneFajne Dobre!Dobre! ŚwietnieŚwietnie

18 najbardziej pożądanych umiejętności programistycznych – raport

umiejętności programistów

Burning Glass to firma zajmująca się oprogramowaniem analitycznym. Dostarcza ona w czasie rzeczywistym dane na temat wzrostu zatrudnienia, zapotrzebowania na umiejętności i trendów na rynku pracy.

Na podstawie danych z tego portalu zgromadzonych na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020 został opracowany raport 18 najbardziej pożądanych umiejętności programistycznych.

Najbardziej pożądane umiejętności programistyczne

Poniżej najczęściej pojawiające się wymagania w ofertach pracy, dające ogólny obraz prezentujący najbardziej pożądane umiejętności programistyczne:

Interpretacja

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że raport jest opracowaniem bazującym na słowach kluczowych i tagach z ofert pracy. Natomiast w jednej ofercie dopuszczalne jest ujęcie kilku tagów.

Być może SQL zyskał pozycje na samym szczycie ze względu, że na to, że w większości ofert pracy stanowi umiejętność dodatkową. Ciężko sobie wyobrazić developera, który nie posiada znajomości SQL i GIT – ale to jedynie poboczne umiejętności programisty. Niestety Burning Glass nie udostępnia informacji na temat wagi dla technologi jakie są stawiane kandydatom. Przede wszystkim przyczyną jest brak takich danych w ogłoszeniach o pracę. Można jedynie przypuścić, że kolejność tagów/wymienianych technologii w ogłoszeniu stanowi wyznacznik ważności. Jednak nie jest to reguła.

Kolejną rzeczą są też tagi, które nie dają jasnego przekazu takie jak Software Development, Software Engineering, lub OOAD. Ponadto są też rzeczy, które zaciemniają obraz, a są rozwiązaniami prawdopodobnie wskazującymi na to samo tak jak Microsoft C# i .NET. Dlatego najrozsądniej było by te wyniki zgrupować.

Jednak przede wszystkim radość sprawia mnie, że dominującym językiem jest Java 🙂

Uproszczony wykres najbardziej pożądanych umiejętności programistycznych

Na podstawie danych otrzymanych z raportu postanowiłem uprościć raport, tak, aby agregował on jedynie kluczowe dla programisty zestawienie. Jednak nadal z braku wystarczających informacji nie posiada on rozróżnienia na umiejętności główne i dodatkowe:

Tylko jeden wniosek

Być może Kotlin, Go, Groovy, Ruby są zbyt niszowe, aby pojawiły się w tym raporcie… ale gdzie jest PHP?

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

Obsługa wyjątków w REST API

Obsługa wyjątków w REST API – jak zrobić to elegancko w Spring Boot?

cargo

Jak uruchomić Spring w IntelliJ Community