w , , ,

JRebel zdradza preferencje technologiczne Java Developerów

Raport JRebel dotyczący preferencji Java Developerów

JRebel to znany producent rozwiązań usprawniających proces developmentu w środowisku JVM. Ponieważ z Java Developerami są bardzo blisko związani, to postanowili oni przeprowadzić ankietę wśród 400 programistów i na tej podstawie opracowali raport. Z pełnego raportu można dowiedzieć się jaką wersje języków, frameworki dla Java, serwerów najchętniej wykorzystują Java Developerzy. Ponadto zawarte są w nim dodatkowe informacje na temat:

  • największe problemy, przed którymi stają deweloperzy podczas programowania;
  • średni czas ponownego wdrożenia dla programistów;
  • największe wyzwania w rozwoju mikrousług;
  • najpopularniejsze wersje serwery, dostawcy chmurowi i inne.

Jaki język najczęściej wykorzystują JVM-developerzy?

Ponad 58% programistów zadeklarowało, że ich głównym językiem jakim się posługują jest Java 8. Statystki te są bardzo zbliżone raportu Java podsumowującego 2019, który został przeze mnie opracowany na podstawie danych zgromadzonych na łamach jeden z grup programistycznych.

Java 11 jest na drugim miejscu, co wynika głównie z wysokich kosztów migracji. Można też doszukiwać się przyczyny w tym, że Java 11 nie wprowadza rewolucyjnych usprawnień, przez które programiści chcieliby natychmiastowo migrować.

Kolejną rzeczą, przez którą być może firmy nie decydują się na zmianę wersji jest licencja, która wymaga opłat za korzystanie z nowszych wersji Java. Chociaż po przypatrzeniu się, którą dystrybucje wybierają Developerzy, to sumarycznie blisko połowa stosuje bezpłatne dystrybucje.

A jeśli również zastanawia Cię co w tym zestawieniu robi JavaScript, to potraktuj to jako błąd odchylenia standardowego 😉

Frameworki dla Java w których Spring dominuje!

I to miód na moje uszy, kiedy słyszę, że mój ulubiony framework zostawia inne w tyle.

W raporcie został uwzględniony podział pomiędzy klasycznymi frameworkami, a platformami uruchomieniowymi (tzw. rozwiązań production ready).

TOP Java Frameworks

Oczywiście Spring pierwsze miejsce – dlatego to dobry kolejny powód, aby wzbogacić listę 8 powodów dla których warto uczyć się Spring.
Drugie miejsce zajmuje sekcja Presisatnce, pod którą najpewniej kryje się Hibernate.

Java Runtime Platform

I tu kolejny raz okazuje się, że Spring Boot zostawia wszystkich daleko w tyle. Stary DropWizard odszedł już w zapomnienie, natomiast Micronaut walczy i powoli stara się wyrwać nieco rynku Spring Boot’owi.

Bazy danych dla Java

Artykuł zwieńczymy najszczęśniejszej wykorzystywanymi bazami danych przez Java Developerów.

Można zauważyć niewielką popularność nierelacyjnych baz danych. W porównaniu do naszych JSowych kolegów, my Javowcy jesteśmy bardzo przywiązani do relacyjnych baz danych. Najpewniej tendencja ta utrzyma się przez najbliższe lata.

Raport JVM i Frameworki dla Java – pełen raport

Całe opracowanie artykułu bazuje na raporcie udostępniany przez JRebel. Szczegółowy raport, a w nim również wyzwania programistyczne jest dostępny na ich oficjalnej stronie: 2020 Java Developer Productivity Report.

Co mnie ciekawi? Frameworki dla Java – jakie Ty stosujesz?

Porównałem własny stack technologiczny do raportu i muszę przyznać, że poza wersją języka Java, to cała reszta raportu w moim przypadku sprawdza się niemal identycznie. Dlatego jestem ciekawy, jak wygląda to u Ciebie? Koniecznie podziel się w komentarzu, chętnie podyskutuje 😉

P.S. predylekcja to skłonność, upodobanie do czegoś 😀

Napisane przez Przemysław Bykowski

Aktywny programista i energiczny trener. Specjalizuje się w Spring Boot i uczę go w ramach AkademiaSpring.pl. Po godzinach udzielam się na YouTubach. Więcej o mnie.

Dodaj komentarz

cargo

Jak uruchomić Spring w IntelliJ Community

Konfigurowanie HTTPS w Spring Boot

Konfiguracja HTTPS w Spring Boot z wykorzystaniem podpisu cyfrowego RSA